śr., 01.11.2023

Spacer po cmentarzu-mauzoleum w Palmirach

Zdjęcie rzędu krzyży na cmentarzu w Palmirach. Na każdym krzyżu wstążeczka z flagą Polski. W tle zielone drzewa.

W dniu Wszystkich Świętych zapraszamy do odwiedzenia cmentarza-mauzoleum w Palmirach, na którym spoczywają przedstawiciele przedwojennych elit oraz osoby zaangażowane w działania konspiracyjne.

Podczas spaceru przewodniczki opowiedzą o:

• pracach ekshumacyjnych i historii postania cmentarza,
  • topografii miejsc egzekucji i planowaniu układu kwater,
  • osiągnięciach i działalności osób spoczywających na cmentarzu z uwzględnieniem ofiar pochodzenia żydowskiego,
  • symbiozie przyrody i historii.

Wśród spoczywających na cmentarzu-mauzoleum są m. in. marszałek Sejmu Maciej Rataj, wiceprezydent Warszawy Jan Pohoski, ks. Zygmunt Sajna, Helena Maria Jaroszewicz, Edward Hejnikowski, Witold Hulewicz… Nie sposób wymienić wszystkie ofiary, spośród 2115 pochowanych w Palmirach. Nie wszystkie osoby zostały zidentyfikowane. Pełną listę znanych nam nazwisk publikujemy na stronie: palmiry.muzeumwarszawy.pl/cmentarz-w-palmirach/

Spacer ilustrowany fotografiami i cytatami.

Prowadzenie:

Dominika Jarzyńska-Pokojska – historyczka sztuki, menedżerka kultury, kuratorka wystawy stałej i kierowniczka Muzeum-Miejsca Pamięci Palmiry.

Monika Kościk – historyczka sztuki, adiunktka w Muzeum-Miejscu Pamięci Palmiry odpowiedzialna za zbiory muzealne.

Wydarzenia dla dorosłych, osoby poniżej lat 12 uczestniczą za zgodą opiekunów.

W sklepie muzealnym jest możliwość zakupu zniczy.