Wystawa stała
Kasa biletowa: +48 22 277 44 91
Rezerwacja usługi przewodnickiej, lekcji muzealnych:
+48 22 277 44 94
+48 22 277 44 93
Stała ekspozycja poświęcona jest egzekucjom w Palmirach i na terenie Puszczy Kampinoskiej w latach 1939–1943, a także wydarzeniom na tym obszarze w trakcie II wojny światowej.
Scenerię dla ekspozycji stanowi surowa, modernistyczna bryła budynku proj. arch. Szczepana Wrońskiego. Nietypowe rozwiązanie architektoniczne – umieszczenie w czterech szklanych tubusach rosnących brzóz, które upamiętniają miejsca egzekucji – pomaga odczuć klimat miejsca. Przez przeszklone ściany obiektu widać cmentarz w Palmirach.
W centralnych częściach wystawy zatytułowanych: „Egzekucje 1939–1943. Palmiry–Puszcza Kampinoska” oraz „Ekshumacje-cmentarz w Palmirach 1945–1948” autorzy wystawy przedstawiają wykazy nazwisk osób pomordowanych i spoczywających na cmentarzu oraz spisy egzekucji z datami dziennymi i liczbami ofiar.
Ważną pozycję w tej części stanowią: biogramy wybranych ofiar, fotografie, pamiątki związane z ich życiem prywatnym, społecznym i zawodowym przekazane przez najbliższych, niemieckie zaświadczenia o śmierci więźniów oraz fotokopie podziemnej prasy (Biuletyn Informacyjny 1940, 1941) z informacjami o egzekucjach. W kilkudziesięciu gablotach (każda z oddzielnym światłem co ma stanowić nawiązanie do światła znicza nagrobnego) zostały umieszczone przedmioty z ekshumacji, które pozwoliły na identyfikację ofiar, korespondencja rodzin poszukujących bliskich, pisma i protokoły PCK.
Zrealizowaliśmy w 2023 roku zadanie pn. „Modernizacja i wymiana elementów wystawy stałej Muzeum-Miejsce Pamięci Palmiry, oddział Muzeum Warszawy” w ramach Programu Wspieranie działań muzealnych.
Celem projektu była modernizacja wystawy stałej opowiadającej o zbrodni w Palmirach, na której wykorzystywane są autentyczne obiekty i pamiątki po pomordowanych. Zadanie objęło:
- prace projektowe modernizacji i aranżacji elementów przestrzeni wystawy stałej,
- wymianę gablot ekspozycyjnych wraz z bezkwasowymi, bezpiecznymi dla obiektów wkładami i oświetleniem,
- nową aranżację dwóch oszklonych wnęk ekspozycyjnych,
- wykonanie kopii najcenniejszych muzealiów,
- zabezpieczenie przed natężonym światłem szklanych tubusów zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi,
- doposażenie przestrzeni w dodatkowe siedziska dla zwiedzających,
- wymianę projektorów oraz zestawów słuchawkowych do odsłuchiwania nagrań dźwiękowych z relacjami świadków historii.
Wystawa stała została unowocześniona i wzbogacona merytorycznie, w tym również dla osób ze szczególnymi potrzebami. Poprawiliśmy i uatrakcyjniliśmy wystawę co mamy nadzieję przyczyni się do wzmocnienia świadomości i tożsamości historycznej obywateli.
Zadanie zrealizowano w ramach Programu Wspieranie działań muzealnych. Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Całkowita wartość projektu: 170107,83 zł
Kwota dofinansowania: 136083,26 zł