sob., 02.09.2023

Powstanie Warszawskie w Puszczy Kampinoskiej

Lasy Puszczy Kampinoskiej i mieszkańcy wiosek, które znalazły się w granicach administracyjnych Generalnego Gubernatorstwa, odegrały ważną rolę w czasie Powstania Warszawskiego. Historie te niejednokrotnie pozostają w cieniu wydarzeń, które rozgrywały się w sierpniu i wrześniu 1944 roku w Warszawie.

Podczas spaceru opowiemy o działaniach partyzanckich, które miały na celu wesprzeć  powstańców walczących w stolicy. Będzie to opowieść o celach strategicznych, bitwach i potyczkach, sukcesach i przede wszystkim o dowódcach Grupy „Kampinos” AK Józefie Krzyczkowskim ps. Szymon, Adolfie Pilchu ps. Dolina i Alfonsie Kotowskim ps. Okoń i bohaterskich czynach partyzantów. Jedną z najważniejszych bitew tego okresu była akcja rozbicia oddziału RONA stacjonującego w Truskawiu. Na przełomie sierpnia i września pod Pociechą swoją zwycięską kilkudniową bitwę stoczyli chłopcy z Powstańczych Oddziałów Specjalnych „Jerzyki”.

Spacer będzie okazją do przypomnienia historii komendanta Jerzego Strzałkowskiego ps. Sybirak, także tej powojennej związanej z Osiedlem Muranów. Absolutnym fenomenem w 1944 roku było utworzenie na terenie lasów puszczańskich Niepodległej Rzeczypospolitej Kampinoskiej ze stolicą w Wierszach. O funkcjonowaniu namiastki wolnego państwa również będzie można dowiedzieć się więcej podczas wydarzenia.

Trasa: biegnie po terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. Początek w Muzeum-Miejscu Pamięci Palmiry, przejście w kierunku wschodnim wzdłuż Długiego Bagna ścieżką dydaktyczną do Polany „Jerzyków” w Pociesze. Powrót do muzeum niebieskim szlakiem turystycznym.

Początek i koniec spaceru: Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry

Dla kogo: młodzież i dorośli, osoby poniżej lat 12 uczestniczą za zgodą opiekunów