sob., 21.01.2023

Muzeum Warszawy

Gorący styczeń 1863 roku w Warszawie | 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego

Bezpośrednim impulsem do wybuchu powstania styczniowego było ogłoszenie branki do wojska carskiego. Nastroje patriotyczne i narodowowyzwoleńcze narastały jednak konsekwentnie w ciągu lat wcześniejszych. Znajdowały ujście w protestach i demonstracjach tłumionych brutalnie i krwawo. Na początku lat 60. XIX w. Warszawa była świadkiem wielotysięcznych manifestacji.

Podczas spaceru opowiemy m.in. o kulisach politycznych przygotowania powstania, decyzjach podejmowanych w salonach władzy i na konspiracyjnych zebraniach. Przybliżymy także sylwetki przywódców oraz realia społeczne tamtego okresu.

Spacer będzie ilustrowany fotografiami eksponatów ze zbiorów Muzeum Warszawy oraz cytatami z pamiętników.

Uczestników spaceru zachęcamy do założenia czarnego stroju w nawiązaniu do popowstaniowej żałoby narodowej.

Informacje praktyczne

Prowadząca: Maria Kamińska – przewodniczka, varsavianistka, zajmuje się edukacją w Muzeum Miejscu Pamięci Palmiry.

Miejsce zbiorki: przed wejściem do Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42

Dla kogo: spacer międzypokoleniowy, zachęcamy do udziału rodziny

Bilety można kupić w kasie Muzeum Warszawy lub online.

Zdjęcie: „Kucie kos” Wojciecha Fangora w Muzeum Warszawy, fot. Alicja Szulc