sob., 18.11.2017

warsztaty rekonstrukcyjne
Wstęp 2 zł

Etyka rekonstrukcji historycznych | Wytwórstwo przedmiotów codziennego użytku i broni

Warsztaty skierowane są do liderów grup rekonstrukcyjnych (max. 20 osób). Tegoroczne spotkanie będzie kontynuacją działań rozpoczętych w 2014 r. a dotyczących etyki jako bardzo ważnego aspektu historycznych odtworzeń.

Uczestnicy zajęć spróbują odpowiedzieć na pytania: Przed jakimi wyzwaniami stają wytwórcy dawnego wyposażenia, strojów, broni? W jakim stopniu ich praca wpływa na przebieg i odbiór wydarzenia? Rekonstrukcja tła, użytkowa, czy całkowita? – różnice i podobieństwa. I najważniejsze: w jakim stopniu w działaniach wytwórców uwzględniane są kwestie etyki?

Efektem spotkania będzie próba stworzenia kodeksu dobrych praktyk.

Na warsztaty złożą się wykład, 2 prezentacje, forum dyskusyjne (forma seminaryjna):

1/ Interaktywny wykład wprowadzający/moderacja dyskusji/podsumowanie
– dr Karolina Kochańczyk – Bonińska, dr nauk humanistycznych w zakresie filozofii

2/ Interaktywne prezentacje:

Warsztat nr 1
Etyka rekonstrukcji historycznych – wytwórstwo d. strojów, detali, wyposażenia
– mgr Elżbieta Dunin – Wąsowicz (d. E. Litwiniak), archeolog, rekonstruktor historyczny (rekonstrukcje cywilne), doświadczenie w działalności edukacyjnej i popularyzatorskiej (warsztaty, projekty edukacyjne, jurorka – konkursy itd.), wytwórca.

Warsztat nr 2
Etyka rekonstrukcji historycznych – wytwórstwo broni
– mgr Michał Dunin – Wąsowicz, historyk, rekonstruktor historyczny (rekonstrukcje wojskowe), doświadczenie w działalności edukacyjnej i popularyzatorskiej (wykłady, prezentacje, warsztaty, działalność wydawnicza itd.), specjalizacja: broń/wojskowość.

PROGRAM:

10.30–11.30 Wykład wprowadzający
11.30–11.45 Przerwa kawowa
11.45–13.15 Warsztat nr 1
13.15–13.45 Przerwa z poczęstunkiem
13.45–15.00 Warsztat nr 2
15.00–15.15 Przerwa kawowa
15.15–16.00 Forum dyskusyjne, wnioski

Koszt: 2 zł. Na warsztaty obowiązują zapisy.

Osoby zainteresowane proszone są o zgłoszenie swojego przybycia do dnia 15 listopada 2017 pod numerem telefonu: 22 720 81 14.

palmiry@muzeumwarszawy.pl