sob., 28.09.2024

udział bezpłatny

Spacer historyczny śladami września 1939 roku dla przewodniczek i przewodników

Spacer historyczny z dr Andrzejem Wesołowskim śladami Wojskowej Centralnej Składnicy Amunicji i walk wrześniowych w Puszczy Kampinoskiej.

Na spacerze podzieli się z nami swoją wiedzą w oparciu o najnowsze ustalenia z archiwów polskich i niemieckich. Będzie to wyjątkowa okazja do zapoznania się z historią a także do weryfikacji pokutujących historycznych mitów.

Na spacerze dowiemy się m.in.:

• Jaki był cel budowy składnicy i dlaczego w Palmirach została zlokalizowana,
  • Kiedy była zbudowana i jak była zorganizowana,
  • Gdzie mieściła się komenda składnicy amunicji w Palmirach,
  • Rola składnicy amunicji we wrześniu 1939 r.
  • Jakie oddziały polskie i niemieckie w Puszczy Kampinoskiej walczyły we wrześniu 1939 r.
  • Kto bronił składnicy w Palmirach,
  • Gdzie toczyły się najkrwawsze wrześniowe puszczańskie walki,
  • Gdzie zwycięski bój stoczyły polskie tankietki,
  • Co o tych walkach można się dowiedzieć w świetle archiwów polskich i niemieckich.

Informacje organizacyjne

Początek spaceru: duży parking za wsią Palmiry (w pobliżu przystanek autobusowy, komunikacja z Metro Młociny).

Trasa spaceru: ok 5-6 km, duży parking za wsią Palmiry – Kaliszki – Janówek – Kamień „Orlika” – Muzeum w Palmirach.

Zakończenie spaceru: Muzeum w Palmirach. przystanek autobusowy. Po spacerze można podjechać do punktu startu lub bezpośrednio do Warszawy.

Prowiant i napoje we własnym zakresie.

Organizatorzy: Muzeum Miejsce Pamięci Palmiry i Wydawnictwo Tetragon.