Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

sob., 31.08.2024
13:30–16:00

Spacer
Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry
5 zł

Powstanie Warszawskie w Puszczy Kampinoskiej

Zdjęcie cmentarza w Palmirach. Rzędy krzyży nagrobnych, w tle 3 krzyże pośród zieleni lasu. Wokół wszędzie las.

Fenomenem w 1944 roku było utworzenie na terenie lasów puszczańskich Niepodległej Rzeczypospolitej Kampinoskiej ze stolicą w Wierszach.

Podczas spaceru przypomnimy działania partyzanckie na terenie puszczy, które miały wesprzeć powstańców walczących w stolicy. Będzie to opowieść o celach strategicznych, bitwach i potyczkach, sukcesach i ofiarach, o dowódcach Grupy „Kampinos” AK, m.in. Józefie Krzyczkowskim ps. Szymon i Adolfie Pilchu ps. Dolina. Więcej uwagi poświęcimy bitwie pod Pociechą. Na Polanie z Krzyżem „Jerzyków” przypomnimy historię komendanta Jerzego Strzałkowskiego ps. Sybirak.

Trasa spaceru biegnie szlakami Kampinoskiego Parku Narodowego. Początek w Muzeum-Miejscu Pamięci Palmiry, przejście w kierunku wschodnim wzdłuż Długiego Bagna ścieżką dydaktyczną do Polany „Jerzyków” w Pociesze. Powrót do Muzeum niebieskim szlakiem turystycznym.

Dla kogo: młodzież i dorośli, osoby poniżej lat 12 uczestniczą za zgodą opiekunów

Spacer prowadzi: Dominika Jarzyńska-Pokojska – historyczka sztuki, menedżerka kultury, kuratorka wystawy stałej i kierowniczka Muzeum-Miejsca Pamięci Palmiry.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.