sob., 15.04.2023

Kto u wroga nie chce tracić losu, śpiesz do Kampinosu | 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego

Spacer historyczno-przyrodniczy, podczas którego

• zachwycimy się krajobrazami i przyrodą Kampinoskiego Parku Narodowego,
  • odwiedzimy Mogiłę Powstańców z 1863 roku,
  • obejrzymy wystawę w Muzeum – Miejscu Pamięci Palmiry.

Teren dzisiejszego Kampinoskiego Parku Narodowego odegrał w czasie powstania styczniowego ważną rolę. Tu ukryła się znaczna liczba młodych, którzy nie chcieli dobrowolnie odbywać służby w wojsku carskim i uciekli przed branką.

W powstaniu styczniowym stoczono ponad 1200 bitew i potyczek, głównie w lasach, m.in. Pod Budą Zaborowską. Walki miały w przeważającej mierze charakter partyzancki. Wobec biorących udział w powstaniu Rosjanie stosowali represje. Wielu przywódców i uczestników straciło życie w egzekucjach. Często wcześniej byli więzieni i poddawani torturom. W Puszczy Kampinoskiej walczyli też potomkowie powstańców listopadowych. Opowiemy o Jerzym Strzałkowskim ps. Sybirak i jego historii jako dziecka syberyjskiego. Poszukamy analogii między powstaniem styczniowym i walkami z okresu II wojny światowej.

Uczestnictwo w wydarzeniu to doskonała okazja, żeby oddać cześć powstańcom styczniowym i spędzić czas na łonie przyrody.

PROWADZĄCA: Maria Kamińska, przewodniczka po Warszawie oraz po  Kampinoskim Parku Narodowym, zajmuje się edukacją w Muzeum – Miejscu Pamięci Palmiry.

Informacje praktyczne

Bilety można kupić w kasie Muzeum Warszawy lub online.

Dla kogo: młodzież i osoby dorosłe

Trasa: ok. 13 km, spacer będzie trwał ok. 4 godziny.

Na trasie przewidziane są krótki postój na posiłek i dłuższa przerwa w Muzeum – Miejscu Pamięci Palmiry.

Potrzebujesz: strój adekwatny do pogody i oczywiście wygodne, najlepiej nieprzemakalne, buty.

Uczestników wydarzenia obowiązują przepisy regulaminu Kampinoskiego Parku Narodowego dotyczące turystyki pieszej.

Miejsce zbiórki: przystanek autobusowy Truskaw Skibińskiego 01

fot. Maria Kamińska